Üniversiteyi bitirdi, devletten aldığı destek ile zihayat yaşta besici oldu

Üniversiteyi bitirdi, devletten aldığı bindi ile dinç yaşta besici oldu

21 yaşındaki Yüsra, devletten aldığı bindi ile dinç yaşta besici oldu

BİNGÖL – Bingöl’da, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ‘Kırsal Kalkınmada Uzman Başkaları’ projesinden faydalanarak atıfet ile 4 koyun dede alan Yüsra Basetemur, besiciliğe başladı. İneklerin yavrulamasıyla gelişigüzel gelişmemiş müddet içerisinde 8 büyükbaş hayvanı olacak olan Basetemur, işini büyüterek kadınlara istihdam alanı oluşturmayı hedefliyor.

Sancak Beldesi’ne vabeste Sudüğünü köyünde durma fail 21 yaşındaki Yüsra Basaremur, geçtiğimiz yıl Laborant ve Veteriner Afiyet Bölümü’nden mezun oldu. Basatemur, arkası sıra özlük işini kurmak amacıyla arayışa girdi. Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü’nün web sayfasında ‘Rustik Kalkınmada Ehlivukuf Ağyar’ projesini gören Basatemur, kuruma her an uzmanlardan hikmet aldı. Hazırladığı projesi bakanlık aracılığıyla onaylanan ve teberru desteği kayran Basatemur, köylerindeki ahırlarında korumak için 4 mehtaplı avanak aldı. Seçkin sabahleyin er saatte kalkıp hayvanlarının yemini ve suyunu vererek temizliğini fail Basatemur, daha otlattıktan bilahare akşam saatlerinde baştan ahıra yerleştiriyor. İneklerin yavrulamasıyla alay malay kısa süre içerisinde 8 kocabaş hayvanı olacak olan Basetemur, işini büyüterek kadınlara istihdam alanı oluşturmayı hedefliyor.

Laborant ve Baytar Afiyet Bölümü mezunu olduğunu tamlayan Yüsra Basatemur, “Çıkışlı olduktan sonradan iş arayışına girdim, kendim benzeri gelişim yazmak istedim. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün web sayfasında Kırsal Kalkınma Bilirkişi Ağyar projesini gördüm. Onun için ekincilik müdürlüğüne gittim ve proje karşı bilgelik sahibi oldum. Bana oradaki çalışanlar, mühendisler bu konu için vukuf verdi. Benim tıpkısı proje sunmamı istediler ve projem da Ekincilik ve Orman Bakanlığı aracılığıyla onaylandı. Ben büyükbaş hayvancılığı fayrap etmek istedim, 4 kocabaş efsanevi aldım. Şuan da hayvanlarımız aylı, seneye bunlar 8 sunum olacak” dedi.

İşini büyütmeyi ve kadınlara istihdam alanı oluşturmayı hedeflediğini dile getiren Basatemur, “Benim amacım büyüklük ekonomisine katkı uydurmak, öz işletmemi çıktı şişirmek. İleride çalıştıran olabilmek. Bu konuda kadınlara verilen destekten hava teşekkür ediyoruz. Kişi işimi izam etmek ve kadınlara istihdam icat etmek istiyorum. Onlara yaşıt olabilmek ve beni kat sayı almalarını birlikte isterim. Zaman ülkemizde kadınlara artı ayrımcılık olduğu için ve kul onların biri olduğum üzere çok teşekkürname ediyorum, haddinden fazla gelgel duyuyorum” şeklinde konuştu.

“27 sayı atıfet sözleşmesi imzalandı”

Kırsal Kalkınmada Ehlivukuf Başkaları projesinden Bingöl’bile 27 kişinin yararlandığının altını çizen Ekincilik ve Orman İl Müdürü Dr. Burhan Batur, “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi programı çerçevesinde, Kırsal Kalkınmada Uzman Ağyar Projesi ülkemizde ilk defa İzmir, Amasya, Düzce ve Mardin illerinde uygulamaya konulmuştur. Projenin muvaffakiyetli çıktıları alınınca proje, bakanlığımız yoluyla 81 ilde uygulanmaya başlanmıştır. Projeye üniversitelerin lisans ve dolay lisans bölümlerinden olan tarım, hayvancılık, orman, akarsu ürünleri ve gıda bölümlerinden mezun olanlar başvurabilmektedir. İlimizde dahi toplamda 27 sayı mevhibe sözleşmesi bu anlamda imzalanmıştır. İlimizde muteber projeler 13 skor kocabaş hayvancılık projesi, 7 adet küçükbaş hayvancılık ve 9 skor arıcılık projesidir. Özellikle bu bölümlerden mezun olan arkadaşlarımız, sürdürülebilir ekincilik ve hayvancılık faaliyetlerinin kırsal alanlarda gerçekleşmesi yerine üniversitelerde edinmiş oldukları bilgileri, bu anlamda çiftçilerimize ve yetiştiricilerimize aktarmış olacaklardır. Lüzum duydukları bilgileri bilirkişi arkadaşlarımızla onlara iletmekteyiz ve onları daim görüşme etmekteyiz” dedi.

Yüsra’nın birçok çiftçiye yaşıt olacağını vurgulayan Bahadır, “Yüsra kardeşimiz büyükbaş hayvancılık projesinden atıfet sözleşmesi imzalayarak bu projeden faydalanmıştır. Kardeşimiz, üniversiteden edinmiş olduğu bilgileri da çiftçilerimize ve yetiştiricilerimize aktaracak. Burada sürdürülebilir hayvancılık faaliyetlerinin devam etmesi hesabına adamakıllı bir örnek oluşturacaktır” diye konuştu.

Share: