Ambulans sürücüleri dayanıklı eğitimlerden geçiyor

Cankurtaran sürücüleri güçlü eğitimlerden geçiyor

ANKARA Tedricen yarışarak hayat kurtarmaya çalışan cankurtaran sürücüleri, Afiyet Bakanlığı Müstacel Keyif Hizmetleri Umumi Müdürlüğünce personele verilen, “Ambulans Sürüş Güvenliği Eğitimi (ASGE)” ile müstakbel sürüş teknikleri noktasında mukavim eğitimlerden geçiyor.

Ivedi Afiyet Hizmetleri Genel Müdürlüğü marifetiyle, cankurtaran kazalarının önlenmesi, çalışkan ve artağan tıpkı hizmet sunumunun sağlanması için 2005 yılından itibaren şifahane öncesi müstacel esenlik hizmetleri personeline “Ambulans Sürüş Güvenliği Eğitimi (ASGE)” veriliyor. Toplamda 32 saat olarak planlanan terbiye 8 saat teorik, 24 saat aplikasyon ve arkası sıra teorik ve kılgısal imtihan ile tamamlanıp, kalburüstü kursiyerlere “Cankurtaran Sürüş Güvenliği Eğitici Eğitimi Muvaffakiyet Belgesi” veriliyor. It Canlı eğitim bilimi sürecinden sabık sürücüler, trafikte karşılaşacağı yoğun durumlarda yapması müstelzim doğru manevraların ve gayrı sakıncasız sürüş becerilerinin kazandırılması için değişik etaplardan oluşan parkuru tamamlıyor.

“Cankurtaran tıpkısı atiklik aracı değil, kontrollü ve güvenli aynı istirdat aracıdır”

Teferruatlı yıllardır Ankara İl Esenlik Müdürlüğü Acil Keyif Hizmetleri Başkanlığı bünyesinde paramedik namına görev aldığını vurgulayan Eş Güdümcü Ahmet Özkan, “Cankurtaran Sürüş Güvenliği Eğitimi yerine bildik ASGE modülümüz sayrılarevi öncesi ivedi afiyet hizmetlerinde işyar meslektaşlarımıza çoban bilgisi, becerisi, tavrı ve tutumunu yetiştirmek için yaptığımız eğitimlerdir. Umum aracılığıyla kavisli aşina imajı bile kaldırmak istiyoruz. Ambulans tıpkısı sürat uzlaştırıcı değildir. Ambulansın amacı sizin sevdiklerinizi ve sizi sunma tehlikesiz şekilde hastaneye duyurmak ve hayatınızı kurtarmaktır. Bununla ilişik üstelik dal kabinimizde ehliyetli donanıma sahibiz. Bu yüzden üstelik ambulans tıpkı ivinti ara bulucu değil, kontrollü ve emniyetli aynı kurtarma aracıdır. Cankurtarandır” ifadelerini kullandı.

“Sürücüler bize kere verirse geçebiliyoruz, bunu unutmamamız gerekiyor”

Tahminî 10 yıldır paramedik yerine müteharrik ve 6 yıldır birlikte ambulans sürüş güvenliği eğitmeni olarak görev özne Çağla Ünal, “Haftalık 32 saatlik benzeri yetişek sürecimiz oluyor. 8 saati kuramsal kendisine, 24 saati uygulama namına gerçekleşiyor. Önümüze larp çıkan kurgu, bala ve aynı durumlarda ne yapmamız gerektiğini deneyim ediyoruz. Direksiyon hakimiyeti, ayna kontrolü, derinlik algısı bunlar çokça cesim. Bunların burada etaplarla eğitimini veriyoruz. en son günde bile arkadaşlarımız demolara giriyorlar. Onların başarılı olmasına bakarak sertifikalarını veriyoruz. Özellikle ilişmek istediğim benzeri bahis var. Sürücüler bize defa verirse geçebiliyoruz, bunu unutmamamız gerekiyor. Esas amacımız güvenli sürüşü empoze etmek” şeklinde konuştu.

“Sağlı sollu yani fermuar sistemi şeklinde yolu yapmak gerekiyor”

Tahminî 15 yıldır paramedik olarak çalıştığını ve serencam 2 aydır bile ambulans şoförü namına hizmet sağladığını tamlayan ASGE kursiyeri Zeliha Yılmayan, “Ambulans Sürüş Güvenliği Eğitimi’ne katılmamın sebebi; kendimi biraz daha yetiştirmek, otopark ile ilişkin problemlerimiz var mı namevcut mu bunlar üzere konuları istikbal sürüş eğitimi alarak bırakmak, nerelerden kuşkusuz yapacağımızı az buçuk daha bakmak amacıyla geldim. Eğitmenlerimiz bile salim olsunlar haddinden fazla özverililer, bu konuda bize haddinden fazla yardımcılar. Şuur düzeyinin az buçuk artması lazım. Evvel siren sesini duyup tepe lambalarının yandığını görerek ambulansın geldiğini fark ettiğinde; sağlı sollu yani carcur sistemi şeklinde yolu tahsis etmek gerekiyor. Deminden hudayinabit yerine şartlandıkları için sağa kaçma eğiliminde bulunuyorlar. Bu el sol yersiz olsa de sen ortada isen senin önüne kırıyorlar. Önüne kırdıkları üzere fermuar sistemi işlemiyor ve sen birlikte solda dinmek zorunda kalıyorsun. Carcur sistemi olsa sağlı sollu açılırlar ve cankurtaran ortadan çokça adamakıllı şekilde ilerler” diyerek konuştu.Share: