Avrupa’da doğalgaz sıkıntısı sonrası eller Türkiye’den yer ayırtmaya başladı

Rusya’nın Avrupa’ya uyguladığı doğalgaz ambargosu zımnında stabil çok Avrupa ülkesi, doğalgaz zamları ve kesintileri ile yüz yüze kalacak. Bu durumdan rahatsız olan ve kışı şen buyurmak isteyen Avrupalılar dahi çareyi Türkiye’ye gelmekte buldu. Avrupalılar, Türkiye’dahi bulunan otel ve kiralık evler için ayırtma yapmaya başladı.

Rusya ve Ukrayna ortada yaşanan savaşın arkası sıra birçok Avrupa ülkesi Rusya’ya alın müeyyide kararı aldı. Bunun konusunda Rusya üstelik namına yaptırım uygulayıcı Avrupa ülkelerine karşı reaksiyon izah etmek için çareyi doğalgaz akışını durdurmakta buldu. Alınan bu karardan sonra Avrupa’bile bir nice mevki doğalgaz ücretlerine haddinden fazla dokunaklı zamlar yaparak bölümsel kesintilere gitmeye başladı. Şita aylarında bu kesintilerin aşkın olacağı endişesi duyan birçok Avrupalı vatandaş ise kışı şen geçirmek üzere Türkiye’ye gelmeye karar verdi. Haddinden Fazla sayıda Avrupalı, Türkiye’birlikte bulunan otellere ve evlere şita aylarında çalışmamak üzere rezervasyon yaptırmaya başladı.

Şita aylarında birçok Avrupalı turistin ülkeye geleceğini ve otellerin sarih kalması gerektiğini belirten Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği yönetim kurulu üyesi Ferhan Ademhan, “Üzülerek izlediğimiz tıpkısı savaştan ekolojik ortam Rusya Avrupa’nın doğal gaz vanalarını kapattı. Avrupa’üstelik faziletkâr gaz maliyetlerinden ekolojik ortam şu anda rezervasyonlar başladı. Ülkemize kışın 3 ay 5 berrak otellerde kalacak, birçok Avrupalı ati. Ülkemiz bu şita haddinden fazla karlı tıpkısı mevsim geçirecek. Rezervasyonlar ve oteller bulutsuz olsun. Avrupalılarla İngilizler ev kiralamaya ve otellerde 3 mahiye ayırtma yapmaya başladı. Rusya gazı vermediği amacıyla doğal gaz çokça tüketilecek ve gaza ödeyeceği rakamla ülkemizde rahatlıkla dinlence yapacak. Ülkemiz bu krizi fırsata çevirecek” dedi.

“Pandemi nedeniyle iki senedir boğuk eyyam nâkil turizm sektörü 2022 yılını haddinden fazla mutlu kapatacak”

Yaşanan güneş tacı virüs salgını nedeniyle serencam 2 yıldır turizm sektörünün kapalı günler geçirdiğini ancak 2022 yılı itibariyle ayrımsız toparlanma sürecine girildiğini belirten Ademhan, “Pandemiden periferi dünyamız ve ülkemizin turizmi yoz çokça kısık eyyam yaşadı. Bilhassa ülkemizde çoğu arkadaşlarımız ve dostlarımız bu yüzden intihara kadar sürüklendi. Akıbet 2 yıldır toparladı ve toparlanmaya devam ediyor. 2022’yi çokça bahtiyar bir şekilde kapatacağız. Telafi ede ağabey yürüyoruz amma turizmde maliyetler çok arttı. Türkiye turizmle ilgili hak ettiği yerde değil. Turizm Ihya Ajansı (TGA) kuruluşuyla beraber Türkiye’deki açılım ve dünyadaki yeri değişti ve değişmeye bitmeme edecek. Bizde o nedenle sektörün içinden mevrut biri olarak TGA’nın umumi heyet üyeliğine adayız. Turizm bakanı ve icra vekili yardımcılarımızla bu arada ülke turizminin tanıtımı gelişimi noktasında elimizden geleni yapacağız. Devlet turizminde bacasız sanayiyi geliştirmeye bitmeme edeceğiz. Bahir ve otellerin yanındaki otellerin haricinde kültür turizmini de geliştirmemiz gerekiyor. Konya’mızı Adıyaman’ımızı öne çıkarıp İç Rum’birlikte, Kayseri’üstelik Sivas’ta firez turizmini öne çıkarmalıyız. Bölgeleri öne çıkarıp ekin turizmini birleştirmemiz gerekiyor. O yüzden TGA’nın burada haddinden fazla önemi var. Ülkemizde otellerimiz, akla yatkın eş gücü, dolar ve döviz bazında makul fiyatlarımızla turizm açısından 2023’ü şahlanma yılı adına geçireceğimizi ümit ediyoruz. Ana amacımız İç Rum’üstelik hars ve inanç turizmini yöre plana nüfuz etmek. Ülkemizin sahillerini göz ardı edemeyiz amma bunun yanı sıra esenlik turizmi, oteller, albeni yolları da ayrımsız bilcümle halinde satılmalıdır. Ülkenin turizminin gelişmesi üzere bunları benzeri paket halinde kıymak ülkenin kalkınmasına çok korkulu ayrımsız ivme katacaktır” diye konuştu. – İSTANBULShare: