Bolu’da bir koşa musahabe ettiği tarihi konağın işletmecisi oldu

Türkiye turuna çıktıkları tam hayran kaldıkları Bolu’nun Mudurnu ilçesine yerleşen çift, müzakere ettikleri tarihi konağın işletmeciliğini devraldı.

Yaklaşık 3 sene evvel dinlence amaçlı geldikleri Mudurnu’da tarihi Hacı Şakirler Konağı’nı ziyaret eden Değer ve Ruh Horzum çifti, ilçede bire bir kamer kaldıktan sonradan Türkiye turuna devam etti.

Aradan 3 yıl geçmesinin peşi sıra yeniden hayran kaldıkları ilçeye dönen koşa, 2,5 yaşındaki oğulları Muhammed Eksiksizlik ile burada aylamak için Hacı Şakirler Konağı’nın işletmeciliğini devraldı.

Değer Horzum, AA muhabirine, tarihi dokusu olan ilçeyi çok sevdiklerini belirterek, “İlçede bire bir ay konakladık. Burada Mudurnu’yu tanımış olduk, çevredeki ilçelerden Üzüntülü ve farklı yerlere gittik.” dedi.

Yaklaşık 3 sene boyunca Türkiye’yi dolaştıklarını anlatan Horzum, “Türkiye’nin tüm ilçelerine ve gâh köylerine giderek, doğayı, tarihi, kültürü, hepsini öğrendik. Buraya hulul nedenimiz, Mudurnu’yu çokça sevdik. Tarihi konakları, doğası, kültürü olsun bizi haddinden fazla etkiledi.” diyerek konuştu.

İşletmesini devraldıkları 6 odalı Hacı Şakirler Konağı’nın 1842 yılında mensur edildiğini, yanındaki nalbantlar evinde ise 5 odasının bulunduğunu aktaran Horzum, burada 35 kişiyi mihman edebildiklerini kaydetti.

Eşi Duygu Horzum ise Mudurnu’nun doğasını, kültürünü ve değerlerini sevdikleri amacıyla tarihi konağın işletmesini devralarak burada hizmet vermeye başladıklarını anlattı.

Konakta eski dönemlerde beğenilen türlü objeler bile sergileniyor.Share: