Borsa İstanbul’da İşlemler Saat 11.01 İtibarıyla Durduruldu

Borsa İstanbul’de, günce kaybolma yüzdelik 7’yi, haftalık kaybolma bile yüzde 11,19’u bulunca, saat 11: 01’den itibaren Behre Piyasası ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) hisse ve nasip endeksi müştak pazarlarında işlemlerin durdurulmasına karar verildi.

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6’lık depremler, Borsa İstanbul’de dahi dalgalanmalara hastalık oldu. BIST100 ve BIST30 endekslerinde günce kayıpların yüzde 5’i aşması nedeniyle saat 10: 12: 01 ve 10: 42: 31’dahi işlemler eğreti olarak durduruldu.  Ancak, işlemlerin baştan başlamasının arkası sıra zayiat çabukluk kesmedi.

BIST100 endeksinde günlük zayi yüzdelik 7’yi aştı. Sonunda haftalık kaybolma yüzdelik 11,19 oldu. Bir Nice şirketin hisseleri düşüş kaydederken çimento firmalarının hisselerindeki yükseliş vatandaşların tepkisini çekti. Mazi Borsa İstanbul’da iki nöbet amal durdurulurken zaman birlikte art arda iki posta devir kesici uygulandı.

Borsa İstanbul tarafından Kamuyu Tenvirat Platformu’na (KAP) yapılan bildirime bakarak, bugün Hisse Piyasası ile VİOP behre ve behre endeksi müştak pazarlarında işlemler durduruldu. Borsa İstanbul’un tatil edildiğine ait açıklamada şöyle denildi:

“Borsamız Hisse Piyasası ile Vadeli İşlem ve Seçenek Piyasası hisse ve behre endeksi müştak pazarlarında işlemlerin durdurulmasına karar verilmiştir.”

Share: