Cahit Koytak’ın ‘Onur Konuğu’ olduğu 23. Suçıktı Koşuk Akşamları’nda şairler eserlerini seslendirdi

Balıkesir’in Dursunbey ilçesinde bu sene 23’üncüsü planlı “Suçıktı Türkü Akşamları” etkinliğine Türkiye’nin yanı sıra Bulgaristan, Makedonya, Azerbaycan, Kerkük, Güney Afriika ve Gagavuzya’dan şairler katıldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Dursunbey Belediyesinin kombinasyon ettiği etkinlik, Suçıktı Mesiresi’nde gerçekleştirildi.

Dursunbey Belediye Başkan Vekili Mustafa Sali, programın açılışında yaptığı konuşmada, Koşuk Akşamları’na katılan şairlerin şiirle gönülleri ısıtacaklarını söyledi.

Suçıktı Koşma Akşamları süreci hakkında bilgi veren saz şairi ve yazar Mehmet Atilla Maraş ise etkinliğe Türkiye’yi temsilen 1989’da gittiği Makedonya’da düzenlenen Struga Şiir Akşamları’ndan etkilenerek başlattıklarını tabir etti.

Maraş, Suçıktı koşma akşamlarının ilkini 1994’te gerçekleştirdiklerine dikkati çekerek, “İlk programda izleyici yoktu. İşte hakeza akşamleyin serin sular kaynıyorken, hareketli kuş sesleri beyninde şuara şiirlerini gökyüzüne okudular. O zaman dedik kim bunun adı Suçıktı Koşuk Akşamları olsun ve birincisi olsun. Çalışarak 23’üncüsü gerçekleşiyor. Yine maltalık geçirilip canlandırıldı ve yeniden tıpkısı şiir şölenine dönüştü. İnşallah daha çok kesintisiz bitmeme kıymetiharbiye.” şeklinde konuştu.

Cahit Koytak’ın ‘Onur Konuğu’ olduğu etkinlikte A. Yüce Ural, Ahmet Maksat Hususi, Şanlı Sali, Ayşe Hatır, Ermiş Şakir, Esra Elönü, Esra Matyan, İnci Entelektüel, İntiqam Yaşar, Mehmet Atilla Maraş, Mehmet Özer Ateşçi, Zorlu Ihtişam, Mürsel Sönmez, Ilgım Kadıoğlu, Shabbir Banoobhai, Todur Zanet ve Tuba Kaplan şiirlerini sundu.

Programa, Dursunbey Kaymakamı Ramazan Teke, Balıkesir İl Firez ve Turizm Müdürü Mehmet Mazak ile mütenevvi gelgel ve kuruluşlardan yetkililer ve vatandaşlar katıldı.

Türkü Akşamları, Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği etkinliklerle bitmeme edecek.

Share: