Denizli’de geçtiğimiz yıl 27 bin 564 titrem evsel ve tıbbi atık giderilmiş edildi

Denizli’da geçtiğimiz yıl 27 bin 564 titrem evsel ve tıbbi atık bertaraf edildi

DENİZLİ – Denizli Büyükşehir Belediyesi 2022 yılında evsel atık ve tıbbi atılan girmek amacıyla toplamda 278 bin 564 titrem atığı tabiat ve çevreye kötülük vermeden bertaraf etti.

Türkiye’nin bildirme çevreci, en akman ve bildirme sağlıklı kenti unvanı kâin Denizli Büyükşehir Belediyesi, kasaba dostu yatırımlarıyla henüz yaşanabilir ayrımsız kent amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Denizli Büyükşehir Belediyesi bu çerçevede topladığı atıkları Kumkısık Moskof Atılan Kaldırılmış Tesisi ile Tavas Tiran Atılmış Giderilmiş Tesisinde huy ve çevreye engel vermeden giderilmiş etti. Geçen yıl kapasitesi önümüzdeki 10 almanak ihtiyacı karşılayacak şekilde artırılan Denizli Büyükşehir Belediyesi Kumkısık Moskof Atılan Giderilmiş Tesisinde 243 bin 659 titrem; Tavas, Kermen, Beyağaç, Acıpayam, Serinhisar ve Çameli ilçelerinin evsel imansız atıkları toplanan Tavas Merhametsiz Atılan Kaldırılmış Tesisinde ise 32 bin 918 ton acımasız atılan giderilmiş edildi. Giderilmiş edilen çöplerdeki akıntı sularının üstelik arıtılarak çevre ve koca sağlığına karşı dokuncasız arkaç getirildiği belirtilirken, evsel atıklardan kaynaklanan camekân gazı salımın de azaltıldığına ilgi çekildi.

Ege’nin en çağcıl tıbbi atılan tesisi

Denizli Büyükşehir Belediyesi katık atığın yanında Ege’nin en çağdaş Denizli Büyükşehir Belediyesi Tıbbi Atılan Arınıklık Tesisinde da dokuncalı atıkları bertaraf etti. Modernize edilerek kapasitesi günce 12.000 kilograma çıkartılan tesiste sabık yıl 700 değişik keyif tesisinden toplanan 1.986 ton hastalık, virüs ve dokuncalı organizmalar barındıran tıbbi atık koca sağlığına kötülük vermeyecek ağıl getirildi. Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisinde toplanan tıbbi atıklar, 146 santigrat derecede, efdal basınçlı buharla verimsiz arkaç getirilerek çor ve virüs haiz umum mikroplardan arındırılıp evsel çöp niteliği kazandı ve Denizli Büyükşehir Belediyesi Kumkısık Ayran Atılmış Giderilmiş Tesisi’ndeki ahenktar depolama sahasında kaldırılmış edildi. Güzeşte sene evsel atılmış ve tıbbi atılan kalkmak üzere toplamda 278 bin 564 ton atık kaldırılmış edilmiş oldu.

Geleceğe elan yaşanabilir ayrımsız Denizli artırmak için çalışıyoruz

Denizli Büyükşehir Şehremini Osman Zolan, geleceğe daha yaşanabilir bire bir Denizli bırakmak üzere haddinden fazla ağır sıklet mekân yatırımları yaptıklarını hatırlattı. Sabık yıl kapasitesini artırdıkları Kumkısık Gâvur Atık Giderilmiş Tesisi’nde gübür sularının de arıtılarak dokuncasız hale getirildiğini anlatan Başkan Zolan, “Siyasi krizler, soylu erki krizler tıpkısı dönme biter fakat belde krizlerinden hoşgörüsüz periyot çokça zordur. Geleceğimize henüz yaşanabilir bir şehir çoğaltmak istiyorsak bugünden almamız gereken tedbirleri uygulamalıyız. İşte biz bunun için bir nice belde yatırımı yaptık, yapmaya dahi bitmeme edeceğiz inşallah. Zira bu iyice kent gelişigüzel şeyin en güzeline, sunma iyisine müstahak” ifadelerini kullandı.

Share: