Doç. Dr. Delice: Vertigo tedavi edilebilen tıpkı sorundur

Vertigonun gerçekte hastalık değil, bir nice farklı hastalıkta kendini gösteren tıpkısı ilinek olduğunu anlatım fail Kulak Kibir Derbent Uzmanı Doç. Dr. Mehmet İlhan Atmaca, “İnsanlar, vertigonun vakayiname olduğunu, hayat süresince bitmeme edeceğini düşünüyor. Halbuki yapılan özel testlerle saptanabilen vertigo, genellikle eğreti ve otama edilebilirdir” dedi.

Vertigonun işkembe bulantısı, kusmanın eşlik ettiği tıpkısı mebde dönmesi hissi olduğunu tamlayan Yeditepe Üniversitesi Hastalıkları Kulak Kibir Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Mehmet İlhan Atmaca, alelumum kulak hastalıklarının vertigoya neden olduğunu ancak bazen düşünce, beyincik, omurilik kadar merkezi asap sistemiyle ilgili hastalıklardan dahi kaynaklanabildiğini söyledi.

Vertigonun kimi vakit hemen mir dönmesiyle kendini gösterdiğine değinen Doç. Dr. Delice, “Ara Sıra kişilerde buna kulak çınlaması, tazyik hissi, işitme kaybı üzere âraz üstelik eşlik edebiliyor. Bu nedenle şikayeti olanların kategorik kulak büyüklenme derbent evet dahi sinir bilimi uzmanına gitmesi gerekir” açıklamasında bulundu.

“TEDAVİ ALTTA YATAN NEDENE GÖRE DEĞİŞİYOR”

İnsanların alelumum vertigodan korktuğunu ve vertigoyu kronik hastalık namına düşündüklerini vurgulayan Doç. Dr. Delimsirek, vertigonun akıllıca tanıyla otama edilebildiğini ve genellikle geçici olduğunu söyledi. Ancak akıllıcasına tanı koyulmayıp akıllıca tedavi uygulanmadığında vertigonun kronikleşebileceğini birlikte vurgulayan Doç. Dr. Delice, “Yapılan araştırı sırasındaki kimi bulgularla hastaya ‘sende vertigo var’ diye niteleyerek tanı konulmaz. Hastada yaptığımız kimi özel dara ve işitme testleriyle vertigoyu ortaya çıkaran sebebi, hastalığı bulmaya çalışırız. Tedavi de bu doğrultuda uygulanır. Bu nedenle ‘vertigonun tedavisi yok’ gibi cümleler akıllıca değildir. Vertigoyu ortaya çıkaran çor belli olduğunda otama bile ona bakarak değişir” dedi.

TEMAS MIR DÖNMESİ VERTİGO DEĞİLDİR

Hastaların çoğunun birlikte falsolu bildiği kabilinden herhangi bir ser dönmesinin vertigo olmadığının altını çizen Doç. Dr. Şahin şöyle konuştu: “Vertigo bazı hastalarda haddinden fazla birdenbire ve hızlı gelişir; ayrımsız müddet devam fehamet, ardından ağız ağıza bedii.  Ancak yıllar içre esasen gine değer. Bazılarında bile belli belirsiz seyredip giderek ilerler. Ancak seçkin temel dönmesi vertigo değildir. Vertigoda; etraf evet da kişi dönüyormuş kadar bire bir önsezi oluşur. Kimi hastalar, gözü kararıp dengesini kaybettiğinde birlikte ‘başım dönüyor’ der. Ancak bu, bizim için tıbbi yerine vertigo değildir. Söz Gelişi düşük gerginlik yerinde işinin;  oturduğu ya bile yattığı yerden kalktığında gözünün kararıp kulağının çınladığı durumlarda oluşan yük kaybı dahi vertigo değildir. Nedeniyle akıllıca tanı çokça önemlidir.”

“DEĞME YAŞTA ORTAYA ÇIKABİLİYOR”

Vertigonun değişik yaş gruplarında, ayrımlı hastalıklarla görüldüğünü da anlatım fail Doç. Dr. Delicesine, “Çocuklarda, orta yaşta, ya üstelik buğulu bireylerde görülen vertigonun hastalıkları farklıdır. Çocuklarda erken yaşlarda nadirken ergenlerde biraz daha aşkın görülür. Itidalli yaştaki ayvaz evet da kadınlarda migrene kapalı vertigo olabiliyor. Hem yavru hem yetişkinlerde kulak iltihaplarına veya dolambaç hastalıklarına sınırlanmış vertigo birlikte sık görülür. Vertigo tümür kaynaklı birlikte kabil ve gelecek yaşlarda yük organının dejenerasyonuna sınırlanmış yerine dahi görülebilir.” Şeklinde konuştu.

“BAŞDÖNMESİYLE BULANTI VE GASEYAN VARSA DİKKAT”

Şikayetlerin katiyetle önemsenip hekime başvurulması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Delimsirek sonuç kendisine şu uyarılarda bulundu:

“Elan önce hayatında tek kafa dönmesi yaşamamış; ayrımsız dönem tıpkısı tün aniden başlayan sarrafiye dönmesi, yanı sıra bulantı, gaseyan kabil şikayetleri olan hastaların elden ivedili servislere başvurması muktezi. Çünkü bu durumu mucit bozukluk akıl, beyincik bölgesindeki kanamalar tür. Şayet sayrı; tıpkısı süredir tekrarlayıcı şekilde başkaca gücük mütemadi de olsa kafa dönmesi yaşıyorsa yine kulak kibir geçit muayenesi ve nörolojik araştırma üzere hekime başvurmalı. Bulantı ve kusmanın haremlik ettiği temel dönmeleri, hastaların maltalık kalitelerini etkileyen, iş yapmalarını, açacak kullanmaları kırıcı, hatta bazı bazı düşmelerine üstelik hastalık olabilen ağır sıklet tıpkısı durumdur. Bu nedenle ihmal edilmemeli.”Share: