Eskişehir Büyükşehir’den Cezaevindeki Kadınlara Yetişek

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Eş Çalışmaları Müdürlüğü tarafından Eskişehir L Tipi Bağlı Ukubet İnfaz Kurumunda kâin mahkûm kadınlara yönelik “Karı Sağlığı Eğitim Bilimi Programı” düzenlendi.

2008 yılında kurulan ve kadına yönelik süratli savaş konusunda önemli çalışmalara imza atan Eş Müşavere ve El Birliği Merkezi, 2014 yılında kurulan Teadül Birimi ve 2021 yılında kurulan Sülale Danışmanlığı Biriminin bünyesinde olduğu Kadın Çalışmaları Müdürlüğü, kadınlarla buluşmaya ve eğitimler düzenlemeye bitmeme ediyor.

Gerçekleştirilen ziyaretlerde ücretsiz ruhsal müşavirlik, hukuki danışmanlık, tagaddi ve kefaret danışmanlığı, müsavat atölyeleri ve aile danışmanlığı kabil alanlarda verilen kadınlara müteveccih hizmetler tanıtılıyor.

Bu kapsamda Eskişehir L Tipi Tutkun Ceza İnfaz Kurumunda mevcut mahkûm kadınlara sunulan eğitimler sonrası Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce, Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Arkaç Kargın ile Büyükşehir Eş Çalışmaları Müdürlüğü yetkilileri, mapus yönetimini musahabe etti. Genel Yazman Ayşe Ünlüce, kadınlara terbiye verilmesi üzere iş birliği yapan yönetime teşekkürname ederek, protokol kapsamında rica edilen hizmetlerin cezaevinde yürütüleceğini belirtti.

Karı Çalışmaları Müdürlüğü yetkilileri ise terbiye programı karşı şu bilgileri verdiler:

“Yetişek haziran ayında başladı ve haftada 2 dönem almak amacıyla pazartesi-perşembe günleri gerçekleştirildi. 1 Ağustos 2022 tarihinde ise şehadetname töreni düzenlendi. Programa katılan ve bu eğitimi kayran 34 eş paydaşlık belgesi almaya türe kazandı. Antrparantez tören böylecene kadınlara katılım belgesi ile alay malay kişisel hıfzıssıhha kiti verildi. 13 haftalık eğitimin bilcümle konuları kadınların katılımı ile tamamlandı. Eğitimlerde temizlik, beslenme, tenasül sağlığı, genel esenlik, bildirişim, familya planlanması, dallar ve ergenlerle doğru bildirişim konularında bilgiler aktarıldı.”

Share: