Galatasaray Beceri Direktörü Okan Buruk, takımının genel performansından kıvançlı (2)

Galatasaray Beceri Direktörü Okan Ekşimsi, takımının Spor Dip Süper Lig’da geride küsurat 8 maçtaki performansından kıvançlı olduğunu söyledi.

Ekşimsi, Florya Mukavim Oktay Tesisleri’nde ilk 30 dakikası basına zahir gerçekleştirilen antrenmandan önce açıklamalarda bulundu.

Sarı-kırmızılı takımın akıbet 5 sezonun sunu gür başlangıcını yaptığını aktaran Ekşimsi, “Yeni, gelişimde olan ve yer mukavim fikstürü oynamış aynı takımız. 5 pasaj tahakküm deplasman oynadık. Umumi kendisine beklentimiz tabiatıyla ki hep maçları yolmak ve bunun için oynuyoruz. Haddizatında bütün maçları kazanabilecek performansı gösterdik. Bu sezonki tek hatamız iç sahada kaybettiğimiz Giresunspor karşılaşması. Onun dışındaki gayrı maçlarda hem baziçe hem kendimize hamaset hem birlikte istatistiksel olarak mebzul durumdayız. Kendimizde fire namına yalnız sonlandırmayı görebiliriz. Bu üstelik haddinden fazla net bir şekilde gol sayımızda ortaya çıkıyor. Bunu değiştirmemiz gerekiyor. Rakip ceza sahasına sunma çok giren, yer çokça şut calip takımız amma sonlandırmada şişman tıpkısı problem yaşıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Umumi yerine gani yoldayız.” diyen Okan Buruk, hedeflerinin şampiyonluk olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Bunu Galatasaraylı taraftarların heyecanından, stadı doldurmasından, deplasmana gittiğimizde havaalanından maça gidene kadar, otelin önündeki heyecandan görüyorum. Bu sene Galatasaray taraftarı iri benzeri çalkantı yaşıyor. Bunu yaşatan ve sürdürecek olan bir takım var. Bahtiyar, coşkulu ve takımını destekleyen ayrımsız Galatasaray taraftarı var. Daha on paralık para aktarımı yapmamışken elimizdeki kadroyla bile hedefimizin bökelik olduğunu söylemiştik. Bugün birlikte benzeri şeyi söyleyeceğiz. Benzeri yegâne hedefimiz var şampiyon tevessül etmek.”

Buruk, eleştirilere boş olduğunu vurgulayarak, “Türkiye’nin genişlik şişman kulübünde çalışıyorsunuz. Futbolcular birlikte genişlik şişman kulübünde oynuyor. Beklenti erdemli ve eleştiri bittabi kim olacak. Sonuç yahut oyuncu değişiklikleri eleştirilecek. İyi niyetli olduğu sürece bunu almak zorundayız.” şeklinde düşünüm belirtti.

Kendileri gibi ilk sıralardaki takımların da attığı gol sayılarının bağan olduğunu nâkil zerrin-kırmızılı takımın beceri direktörü, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çokça yüksek gol sayılarına ulaşmadık. Fakat geçen senenin tersine de birkaç gol yiyici tıpkısı Galatasaray var. Bir yandan buna üstelik çalmak gerekiyor. Biz gol atmak, gol pozisyonuna örtmek üzere dominant bir baziçe oynuyoruz. Hangi kadar dominant bir mızıka olduğumuz, rakip sahada oynadığımız, girdiğimiz pozisyonlar istatistiklere yansıyor. Bu pozisyonları sonuca çevirmemiz gerekiyor. Kadromuzu yüzde 100 aynı şekilde kullanamamamıza rağmen iyi bir başarım sergilediğimizi düşünüyorum. Ancak 3 Türk kuralı olduğu amacıyla tek ant hep yabancı oyuncularımızı ayrımsız arada oynatma şansımız kaçınan.”

“Icardi sorunu bulunmayan”

Okan Buruk, Arjantinli şans golcü Mauro Icardi’nin mebzul çalıştığını ve rastgele soruna illet olmadığını söyledi.

Kamuoyunda Icardi’nin sorun yaşadığı yönünde haberler çıktığının söylenmesi üstüne Buruk, “Icardi sorunu yok. Esbak bilcümle arkadaşlarıyla birlikte antrenmana başladı. Kendisinin keyfi, neşesi ferah. Bize yardım verecek, mebzul tıpkısı karakter. Tanımadığından kıran herkes Icardi amacıyla farklı şeyler düşünebilir amma hem arkadaşlarıyla hem teknik ekiple bereketli bildirişim kurabilen, sorunsuz tıpkı oyuncu. Tıpkı ülkü olmadığını gene göstermek istiyorum. Geçen haftaki maçta hem alelade tıpkı ağrısı olduğu hem üstelik print tıpkısı hafta geçirdiği amacıyla onu değerlendirmedik. Sonrasında 3 dönme cevaz vardı. Bütün bando müsaade yaptı. O da öz ülkesine gitti. Kalın Kafalı döndü ve takımla gelişigüzel çalışmalara başladı. İyi üstelik çalışıyor. Tıpkı ahir karşılaşma için onu da genişlik hazır şekilde sahada göreceğiz.” diye konuştu.

“Kerem ve Yunus’a çok güveniyoruz”

Galatasaray Ustalık Direktörü Ekşimsi, akıbet dönemde hem sarı-kırmızılı ekipteki hem de milli takımdaki performanslarıyla eleştirilen Soyluluk Aktürkoğlu ve Yunus Akgün’e topluluk çıktı.

Kerem ve Yunus üzerinden sonuç maçtan sonradan çok aşkın eleştiri olduğunu nâkil Ekşimsi, şunları kaydetti:

“Biz Kerem ve Yunus’a çok güveniyoruz. Özellikle Kerem güzeşte sene devamlı oynadı, milli takıma gitti, birkaç tatil yaptı ve gine başladı. Bu sezonki maçlarda oynadı. Sabık hafta milli maçta yeniden oynadı. Yoldan geldiler ve maça çıktılar. Onlar amacıyla üstelik banal süssüz bire bir proses değil. Oyuncularımıza destek olacağız. Hem mental hem de fiziksel eksiklerini görüyoruz amma eksiklerini yama anlamında onlara çokça çok bindi olacağız. Onlar Galatasaray üzere yetişkin ve milli takımda da kayran kayran oyuncularımız. daha çok bindi vereceğiz. Kendi performanslarının altında olduğunu biz üstelik görüyoruz, onlar de görüyor. Onlara hem taraftarımızın hem bizlerin büyük bir şekilde bindi vermesi gerekiyor. Asillik ve Yunus konusunun hoppadak kendi içimizde değil Galatasaraylı olmayan şahıslar yoluyla da içtimai iletişim araçları üzerinden karıştırılmaya çalışıldığını kesin tıpkısı şekilde görüyoruz. Bütün oyuncularımıza güveniyoruz. Hepsinin arkasında olacağız, destek olacağız. Forma düşüklüğü olan, istediğini veremeyen oyuncular tür ama taraftarımız oyuncusuna destek olmalı. Onları kaplamak zorundayız. Çünkü hepsinin bu potansiyeli var. Bunu da yeniden ortaya çıkaracaklar.”

Genelde önceki 11’da başlayan Abdülkerim Bardakcı, Asillik Aktürkoğlu ve Yunus Akgün’e alternatif oyuncular ekleneceğini dile getiren Buruk, “Sakıncasız Kortej ile Abdülkerim rekabeti var. Gene Metehan tedarik maçında oynadı. Stoperde hakeza bir rekabetimiz var. Yine Kazımcan, Berkan ve Barış bizim için Türk alternatifi kendisine farklı mevkilerde de kullanabileceğimiz oyuncular. Altyapıdan mevrut oyuncularımız var. Onları belki ilerleyen zamanlarda istimal şansımız olacak ama bu rotasyonu artırmamız gerekiyor. Geçenlerde Türkiye Kupası başlıyor. Kastamonuspor maçında oyuncu deneyim, farklı oyuncuları ve açık performansları görme şansımız olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Seferovic’e eleştiriler

Okan Ekşimsi, İsviçreli santrfor Gözü Aç Seferovic’e yapılan eleştirileri takımın santrfora heyetiyle taşıyamaması üzerinden görülmesi gerektiğini söyledi.

Elinde Gümüşgöz Seferovic, Mauro Icardi ve Bafetimbi Gomis kabil 3 yetişkin santrfor olduğuna değinen 48 yaşındaki teknikçi, şöyle konuştu:

“Seferovic haddinden fazla iyi başladı. Geldikten bilahare tedarik maçlarında aktif oldu. Hemen oyuncunun performansı üzerinden değerlendirmemek geçişsiz. Oyuncuyu ne kadar besleyebildik, tümü ona hangi kadar getirebildik bakmamız lazım. Kendimizi bando yerine görmemiz gerekiyor. Umumi kendisine, ‘Ona uygun tıpkı şekilde oyun oynadık mı, ona getirebildik mi?’ diyerek görmek geçişsiz. Seferovic bereketli çalışıyor. Geri kendisiyle bile oturduk, konuştuk. Atacağı gollerin ona daha çok yiğitlik vereceğini, hem takıma hem bile ona psikolojik anlamda yardım sağlayacağını konuştuk. Onun üstelik buraya ayrımsız uyarlama süreci var. Gol atamadıkça bile ruh bilimsel adına bu baskıya girdi. Seferovic, Gomis ve Icardi kabilinden 3 çok ferah santrforumuz burada. Benim işim bile çokça zorlaşıyor. Çünkü birbirine da haddinden fazla mail oyuncular. Bu oyuncular içerisinden en maksimum verimi almaya çalışacağım. Okan Buruk takımlarının santrfor performansı efdal olurdu. Bu ahit için altında kaldı amma bundan ahir dönemde bunu yükselteceğimizi düşünüyorum. Çünkü ferah oyuncularımız var. Hem santrforda hem birlikte ileri uç oyuncusu bölgesinde performansı yukarıya akıllıcasına çekeceğiz.”

“Ecnebi kuralının falsolu olduğunu hepimiz görüyoruz”

Okan Buruk, Süper Lig’de makbul yabancı aktör kuralı ve önce 11’da 3 Türk’ün düz alması zorunluluğunu eleştirdi.

“Yabancı oyuncu kuralıyla ilişik pakt başkanları, yöneticiler, ustalık adamlardan daha bereketli mütekellim kimseyi görmedim.” diyen Ekşimsi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Böyle bire bir kaide çıkartıldı. Fakat kusurlu olduğunu hepimiz görüyoruz. Bundan seyirciler talihsiz, hocalar mutsuz. Kimin mutlu olduğunu zaaf ediyorum açıkçası. Bu kuralın Türk futboluna hangi kâr sağlayacağını haddinden fazla nikbet ediyorum. Bu kural gelmeden önceki milli takımımız daha başarılıydı. Oyuncularımız artık Avrupa’ya gidiyordu. Seçkin şeyin dolgunca olduğu tıpkı ortamda tığ farklı benzeri duraç çıkarttık ama anne sorunun başka olduğunu hepimiz net benzeri şekilde biliyoruz. Altyapılarımızla ilgilendiren olan sorunumuzu sokaktaki 5-6 yaşındaki çocuğa sorsanız size anlatır. Türk futbolunun sorununu sadece Türk aktör oynatma üzerinden değerlendiriyoruz. Burada tıpkı kusurlu var. İnşallah bu ilerleyici zamanda çözülür. Türkiye Ayak Topu Federasyonunun dahi bununla ilgilendiren çalışma yaptığını, yapacağını da biliyoruz, düşünüyoruz. Elimizde kâin olan bir kural var. Bu kuralı zaman başında biliyorduk. Bundan ahir dönemde üstelik buna uyarlanmış olmaya çalışacağız. Türk futbolcu para aktarımı ika seçeneği az buçuk baskı. Oyuncu yetiştirmede sıkıntımız var. savunucu anlamında Türk hatırlamak biraz ağırlık. Bulduğunuzda da haddinden fazla efdal fiyatlar isteniyor. Özellikle ev dışında oynayan oyuncularla ilişkin mevsim başı birçok girişimimiz oldu. 5-6 milyon avrolar isteniyor. Bu üstelik ayrımsız müşkül yaratıyor. Devre beyninde ihtiyaca bakarak çalışmalar yapacağız amma içeriden birlikte bunu çözmeye çalışacağız. İçeride de özellikle Türk aktör rotasyonunu bundan sonra biraz elan artırmaya çalışacağız.”

“Esas ve en şişman sav oyunun çok durması”

Süper Lig’in beklendiği kabilinden anif ve birbirine yakın geçtiğini nâkil Okan Buruk, topun oyunda kalma sürelerini eleştirdi.

Ligin zirvesindeki puanların birbirine mail olduğunu anlatan Buruk, “Bu şekilde son teşrin ayının ortasına büyüklüğünde gideceğini düşünüyorum. Edisyon bir kütle olacağını biliyorduk. Birbirine mümasil takımların çekiştiği ligde bütün takımlar birbirini zorluyor. Bunu çok kemiksiz tıpkı şekilde görüyoruz. Kalite yerine bereketli oyunlar ortaya çıkıyor ama temel ve sunu büyük sorun oyunun çok durması. Bunda futbolcuların, hele dahi hakemlerin balaban tıpkısı hatası var. Ilk Kânun geçirmeye müteharrik futbolcular ve buna cevaz veren hakemler olduğu sürece Türk futbolundaki kalitenin elan aşağıya çekileceğini düşünüyorum. Zira bazen maçlar oynanamıyor. Serencam karşılaşma rakip 10 hayat kaldıktan sonradan 4-5 yol peş peşe yanılma oldu. bir anda maçın bittabi geçtiğini, elbet bittiğini anlamıyorsunuz. Hakemlerin, futbolcuların ve teknik adamların da burada payı var. Türk futbolunun hızlanmaya ihtiyacı var. Maçlar hızlanırsa nitelik üstelik artacak ve seyircinin izlem zevki haddinden fazla efdal ayrımsız dereceye çıkma. Ne büyüklüğünde çekişmeli, nitelikli takımların vadi aldığı bir yığın olsa da bunu aşağıya çekmeye müteharrik takımlar ve oyuncular ile buna cevaz veren hakemler olduğu sürece Türk futbolunun kalitesinden temas antlaşma şikayet edeceğiz.” diye sözlerini tamamladı.

Share: