Giresun’da 160 metrekarelik tesisten 6 ülkeye fındık ve fındık ezmesi ihracatı

Giresun’üstelik fehamet desteğiyle 160 metrekarelik alana fındık pili, sızgıt ve paketleme tesisi kuran Tuncay Maharetli, 6 ülkeye fındık ve fındık ezmesi ihraç ediyor.

Giresun’un sahile kısaca 20 kilometre uzaklıktaki Güce ilçesinde ruhlu ve yıllarca gemilerde görev eden 4 çocuk babası Ateş Parçası, ilçede fındık kırma, sızgıt ve paketleme tesisi kurmaya karar verdi.

KOSGEB’den bile destek düzlük Uz, 2020’da 160 metrekarelik gelişim yerine makinelerin kurulumunu yaptı. Bire Bir yılın ilkgüz ayında bile “Fındıkal” markası adı altında paketli fındık ve fındık ezmesi üretimine başlayan Mahirane, aile fertlerince işletilen firmayla ürünlerini Kanada, Japonya, İngiltere, Hollanda, Katar ve Dubai’ye ihraç etmeye başladı.

Becerikli, AA muhabirine, teferruatlı yıllar hakeza bire bir bünye kurmayı tayf ettiğini ve bunu gerçekleştirdiği için mutlu olduğunu söyledi.

6 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliğine organ olduğunu ve bu yıldan itibaren bile ihracata başladıklarını dile getiren Ateş Parçası, şöyle konuştu:

“Girişimlerimiz sonucu Kanada, Japonya, İngiltere, Hollanda, Katar ve Dubai’birlikte hisse senedi bağlantıları kurduk. Bu ülkelere ihracat yapmaya başladık. Bugüne kadar dahi 20 tonun üzerinde paketli fındık ve fındık ezmesini bahis konusu ülkelere gönderdik. Hasis ölçekli tıpkısı işletmeyiz. Kapasitemiz kadar bile kullanılmamış siparişlerin hazırlanması süreci devam ediyor. Hedefimiz seçkin geçen yıl dış satım rakamlarını tasarruf etmek.”

Giresun kalite fındığına haddinden fazla hassaslık, özen gösterdiklerini ifade fail Çevrimli, “Giresun nitelik fındığının farklı olduğunu dünyanın genişlik ücra köşesine büyüklüğünde açıklamak istiyoruz. Bunu başardık mı? Şu ana kadar başardık. Bu fındıklar buradan çuvallarla satılmıyor. Buradan 250-500 gram ve benzeri kilo adına satılıyor. Zira Giresun nitelik fındık elmastan henüz kıymetli. Dünyanın genişlik eşsiz gıdası. Tığ bunun bilincinde namına üretim yapıyor ve ürettiğimiz ürünleri bu bilinçle atıyoruz.” dedi.

“Hele Avrupa ve Gündüz Feneri ülkelerinde düzenlenecek azık fuarlarına katılacağız”

Güce üzere süfli ayrımsız ilçeden fındık ihracatı gerçekleştirmekten hava duyduğunu dile getiren Usta, “Oldukça ölçekli tıpkı firma olmamıza rağmen yıpranmamış talih hedefleri doğrultusunda çalışmalarımıza bitmeme ediyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren alelhusus Avrupa ve Gündüz Feneri ülkelerinde düzenlenecek gıda fuarlarına katılacağız. Markamızı bu coğrafyalarda tanıtmak, elan serbest kitlelere vurmak istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kankızıl, istihsal alanının büyütülmesi ve nişane portföyünün artırılmasını amaçladıklarına meni ederek, değirmencilik hizmeti birlikte verdikleri tesiste bölgede üretilen fındıkların kırımı, kavrulması ve paketlenmesi işlemlerinin de yapıldığını aktardı.

Becerikli’nın oğlu Kürşat Alper Yırtıkça birlikte aile işletmesine bindi sağladığını vurgulayarak, “Gelişmemiş süre içerisinde yetişkin açıklık aldık. Hedefimiz vardı, bunları başardık. Kullanılmamış hayalat kuruyoruz. Bunlar doğrultusunda ilerliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: