Göçerler eyyam sürecek metin çağ yolculuğuna hazırlanıyor

Bingöl’ün Karlıova ilçesindeki yaylalarda nazil göçerler amacıyla hava sıcaklığının düşmesiyle memleketlerine çağ yolculuğu başlıyor.

Yaz döneminde Şarki ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki Elazığ, Şanlıurfa ve Diyarbakır kadar illerden hayvanlarına daha ferah otlaklar tedarik etmek üzere Karlıova’daki yaylalara mevrut göçerler günlerce sürecek bölüm yolculuğu üzere hazırlıklarını yapıyor.

Yaz aylarını erdemli rakımlı yaylalarda geçiren göçerler, eşyalarını toplayarak havaların serinlemesiyle merkeze mail ovalara yerleşti.

Burada kısaca tıpkısı hafta konaklayacak göçerler, hayvanlarının birlikte kaldıkları ovaya ulaşmasıyla memleketlerine görünmek amacıyla yola çıkacak.

Göçerlerden Mustafa Akalın, gazetecilere, havaların ısınmasıyla Diyarbakır’dan Karlıova’ya geldiklerini belirterek, 3-4 ay yaylada kaldıklarını söyledi.

Dönüş yolculuğu için hazırlıklarını sürdürdüklerini tabir fail Akalın, “Havalar dahi soğuduğu amacıyla benzemek zorundayız. Çocuklarımızın bile okula gitmesi gerekiyor.” dedi.

Haci Akalın bile şita aylarını Elazığ ve Şanlıurfa’dahi geçirdiklerini yaz aylarında ise Karlıova ilçesindeki yaylalara geldiklerini anlatım etti.

Akalın, Elazığ’a döneceklerini anlatarak, göçerlerden bazılarının Şanlıurfa’ya bazılarının ise Diyarbakır’a gideceğini belirtti.Share: