Hasattan güzel ürün elde ediliyor

Türkiye genelinde April kocaoğlan başı ve Mayıs ayı ortasında ekilen ayçiçeğinde Ilkgüz ayı itibariyle hasat başladı.

Kırşehir’de verimin yüksek olduğu Boztepe ilçesinde bile hasadın peşi sıra etraflı kuyruklar oluştu. Çiftçiler verimden mutlu olduğunu söylerken, bedel belirsizliği ve oluşan detaylı kuyrukların verimi mühlik ayla getirdiğini belirtti.

Kırşehir Ziraat Odası Başkanı Sinan Purcu ise geç mevrut yağışların ay çiçeğinde verimi bir noktaya kadar arttırdığını düşündüklerini belirtti. Purcu, “Hububatta yağışlar gecikti. Yağışların bilahare olması bile kamer çiçeğine yaradı. Yağışların geç düşmesinden kontekst dahi mahsul efdal kadar gözükmekte” dedi.

Yağışlar sonrası oluşan sıcaklıkların ise ay çiçeğinde yanıklar oluşmasını sağladığını nâkil Purcu, açıklamasında, “Fiyatlar açıklanmadı. Karadeniz Irtibat, Trakya Birlik fiyatları açıklamadı. Fiyatların açıklanmamış olmasını birlikte tacir bağan fiyattan değerlendirmeye başladı. 11.5, 12 TL kadar olan fiyatı aşağıya makul dahi çekiyorlar. Fiyatların aşağı çekilmesi insanları üretimden koparır. Etraflı kuyrukların oluş nedeni ise çiftçinin beklentisi ve alımın tek noktadan yapılıyor olması” ifadelerini kullandı.

Hasattan iyicene ürün elde ediliyor

Boztepe ilçesinde etkili müstahsil Cenk Ünsal, bu yılki hasattan adamakıllı ürün elde edildiğini eskimemiş başladığını ve daha dolgunca olacağını söyledi. Savaş Ünsal adlı yetiştirici ise ürünün domuzuna oranda olduğunu kurum sıkıntısı yaşadıklarını ifade etti.

Ali Akçe ünlü müstahsil ise hasadın başladığını ve ürünün domuzuna olduğunu uzunca kuyruklar oluştuğunu söyledi.

Ömer Dalgalı ünlü müstahsil bile 3 gündür ürününü vermek için kuyrukta beklediğini akşam ile gündüzün kendisi üzere karıştığını belirtti.

Raşit İnan ünlü yetiştirici toprak bile beklediği kadar ürünü verirken da kuyruk beklediğini ve üreticiyi yoranın değer belirsizliği olduğunu söyledi. – KIRŞEHİRShare: