HDP’li Semra Güzelce tutuklanması – HDP Takım Başkanvekili Oluç

“Silahlı yıldırı örgütüne organ atılmak” suçundan aranan ve Edirne’ye giderken yakalanan HDP Diyarbakır Mebus Semra Fena Hâlde tutuklandı.

İstanbul Terörle Uğraş Idarehane Müdürlüğü ile Milli İstihbarat Teşkilatının ortak çalışmasıyla, “Mehtap Şahan” yerine düzenlenmiş düzme kimlikle Silivri’deki tıpkısı dinlenme tesisinde yakalanan Pir, emniyetteki işlemlerinin ardından afiyet kontrolünden geçirilerek İstanbul Adliyesi’ne götürüldü.

İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Yıldırı ve Düzenleme Suçlar Bürosundan soruşturmanın yürütüldüğü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına bağlanarak, Curcunalı ve Fon Bilişim Sistemi (SEGBİS) vasıtasıyla ifade veren Güzelce, tutuklama talebiyle gümrük kolcusu hakimliğe sevk edildi.

Adliyeden Ankara Hazar Ceza Hakimliğine bağlanan Pir, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Adliye önünde açıklama fail HDP Ekip Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Semra Iyice’in mevkuf yargılanmaması gerektiğini ve iki fezleke için dokunulmazlığının kaldırıldığını öne sürdü.

Semra Fena Hâlde’in yanlışlık işlemediğini bildiklerini savunan Oluç, Pir’le dayanışmayı ve desteklerini sürdüreceklerini dile getirdi.

Süreç

Adıyaman’da 2017’de yıldırı örgütü PKK’ya yönelik gelgel destekli operasyonda aylak arkaç getirilen teröristin el telefonu incelemesinde HDP Milletvekili Güzel ile fotoğraflarının bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Etkisiz kuzuluk getirilen terörist Volkan Bora’nın, Iyicene ile terör kampında çekilmiş fotoğraflarının basına yansıması üzerine Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı harekete önceki ve Adamakıllı hakkında fezleke hazırlanarak Doğruluk Bakanlığına gönderilmişti.

Semra Güzelce’in dokunulmazlığı 1 Mart’ta TBMM Genel Kurulu’nda kaldırılmıştı.

Hak Bakanlığı, fezlekeleri gereği üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına göndermişti.

Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığının için 24 Mart’ta yakalama kararı çıkardığı Adamakıllı, İstanbul’dan 59 DG 606 plakalı vesile ile Edirne’ye giderken Silivri’deki ayrımsız dinlenme tesisinde, “göçmen kaçakçılığı”, “resmi belgede sahtecilik” ve “basamak dokunulmazlığını ihlal” suçlarından kaydı olan çoban Aladdin G. ve “yıldırı örgütü propagandası tahsis etmek”fecir kaydı bulunan Fırat D. ile birlikte güzeşte yakalanmıştı.Share: