“Muhtarlar ve AFAD Gönüllüleri, Destek AFAD Gönüllüsü Kimlik Belgesi Lansman Töreni” düzenlendi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Sonuç 3 yılda Türkiye’birlikte orman yangınlarından dominant afetlerine, depremden çığ ve hortuma kadar afetin rastgele türünü yaşadık. Allah’a haddinden fazla şükürler olsun ululuk bu afetlerde tek vatandaşımızı yalnız bırakmadı.” dedi.

Trabzon Üniversitesi Mahmut Goloğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Muhtarlar ve AFAD Gönüllüleri, Bindi AFAD Gönüllüsü Kimlik Kartı Tanıtım Töreni”hangi videoteyp konferansla bağlanan Aristokrat, Türkiye’nin ayrımsız kıran bölgesi olduğunu belirtti.

Bunu bilcümle alay malay yaşadıklarını tabir eden Aristokrat, “Serencam 3 yılda Türkiye’bile orman yangınlarından yeğin afetlerine, depremden çığ ve hortuma büyüklüğünde afetin rastgele türünü yaşadık. Allah’a haddinden fazla şükürler olsun devlet bu afetlerde tek vatandaşımızı yalnız bırakmadı. Vatandaşımız bile kıran cihetiyle mağdur olan vatandaşımızı bekâr bırakmadı.” ifadelerini kullandı.

Millet yerine nasıl kenetlenebileceğinin ortaya konulduğunun altını çizen Soylu, şöyle konuştu:

“Öncelikle eski Türkiye’bile neler olduğunu, şüphesiz tıpkı tabloyla hafızalarımızda karşı karşıya kalındığını, ufak tıpkı tabloyla ifham etmek isterim. Siyah beyaz televizyonlar vardı ve bu televizyonlarda vatandaşa sarsıntı yahut selle karşı karşıya kalındığında mikrofon uzatıldığında vatandaşın sözü ‘nerede bu ululuk’ idi. Şu dakika tahminî akıbet 2,5 yıldaki afetlerde yüz yüze kaldığımız 60 binin üzerindeki konutun 40 binin üzerinde tamamlandı ve vatandaşımıza verildi. Anlayışsız mütezayit birlikte yapılıyor. Köprülerden hele derelerin, ırmakların ıslahına, tahkimat duvarlarına büyüklüğünde işyerlerinden, konutlara okullara ve amme binalarına büyüklüğünde Elazığ’dan Malatya’ya, Giresun Dereli’den Kastamonu Bozkurt’a, Sinop Ayancık’a büyüklüğünde… Güzeşte hafta sayın Cumhurbaşkanımızla gelişigüzel Antalya’daydık, Manavgat’taki konutlara kadar. Gine 12 Aralık’ta Antalya Kumluca’birlikte tıpkı hâkim afeti meydana geldi. Vatandaşın simultane yanında olduk. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarını teker teker namına getirdik. Oradaki vatandaşımızı, Antalyalı hemşerilerimizi boydak bırakmadık.”

Soylu, sabık sene Almanya’dahi yaşanan hâkim felaketlerinde halen ulaşılamayan insanlar olduğunu anımsatarak, “Türkiye hamdolsun Elazığ’dan Van Başkale depremine büyüklüğünde elinden gelen hep gayreti ortaya koyan ve vatandaşın, milletimizin yüz yüze kaldığı o bölgedeki travmayı ortadan kaldırmaya etkin, ‘Nerede bu şevket’ değil, ‘Allah bu devletten milletimizden razı olsun’ anlayışını şu anda Türkiye’ye bilge kılan bir çalışmayı yürütmektedir.” diye niteleyerek konuştu.

Soylu, alelhusus afetlerde ve sellerde muhtarlara çokça balaban fariza düştüğünü belirterek, şunları kaydetti:

“Bunu bir nice noktada yaşadık. Bittabi kim afetin olduğu önceki dakikalarda, önce saatlerde hem işini alim topluluk insanlara, hem serinkanlı insanlara, hem henüz önceki eş güdümlü reşit ve kıyamet olduğu ahit ne olabileceğini aynı izlence çerçevesinde bilici insanlara ihtiyaç var. Hem devletle o bölgedeki kıyamet bölgesindeki insanların koordinasyonunu sağlayabilecek yapıya gerekseme var, hem da tıpkı taraftan arama istirdat çalışmalarında, gayrı taraftan vatandaşa sağlanacak geri hizmet hizmetlerde hele muhtarlarımıza haddinden fazla nazik fariza düşmektedir. Elbette ki tığ o dönemlerde merkezde oluyoruz fakat mehabetli tıpkısı yükü bile muhtarlarımız çekmektedir. Çünkü o bölgedeki vatandaşların geçmiş müracaat mercii muhtarlardır. Muhtarlar iyi olsunlar pandemi döneminde, filyasyon döneminde vefa sosyal gruplarında filhakika Türkiye’da cesim tıpkısı alanı doldurmaktadırlar. Bir Vakitler muhtarın tanımı yerel yönetimlerin sunu sıradan birimiydi, umum tersi deminden merkezi idarenin genişlik yüce birimlerinden birisi haline geldi. Eğer afetle, umumi keyif hizmetiyle yani yüz yüze kalınan pandemi kadar makro benzeri müstevli hastalığın sonuçlarıyla ilgileniyor, uyuşturucuyla mücadeleyle ilgileniyorsa elbette sair meselelerde tevessül etmek üzere merkezi idarenin özlük üzerindeki koskocaman sorumluluklarını dahi paylaşıyor demektir.”

Aristokrat, 3 sene önceki “Afetlere Tedbir Yılı” car edildiğini, 2021’in “Kıyamet Eğitim Yılı”, 2022’nin ise “Kıran Manevra Yılı” olduğunu hatırlattı.

Aristokrat, orman tatbikatlarından Vakfıkebir’dahi yapılan sel tatbikatına büyüklüğünde Türkiye geneli tıpkısı haddinden fazla tatbikat gerçekleştirdiklerini dile getirerek, “Alelhusus tıpkı barajın tıpkısı şehri basmasıyla ilgilendiren tıpkısı tatbikat yaptık. Nükleer sızıntılarla ilgilendiren, madenlerle ilişik tatbikatlar yapıldı. Bu tatbikatların gerçekleriyle dahi karşılaşmadık değil. Bunlarla üstelik karşılaştık.” diye niteleyerek konuştu.

“Türkiye’nin yeryüzü ana meselelerinden ayrımsız tanesi illerin karşı karşıya kaldığı kıran risklerinin değerlendirilmesiydi.” diyen Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burada üstelik 2025 ve 2026’de bitecek İl Facia Riziko Programları ve Türkiye Kıyamet Riziko Tenzil Programı üstüne dahi kılavuz kaptan bire bir etap attık ve 2022’birlikte Türkiye Facia Risk Azaltma Programını bitirdik. Böylece Türkiye’nin giderek seçkin çeşit revizyona açıkça olan ama tıpkısı alt planı olan hem illerimizin risk afet planları, nerelerde göçü evet, afet peki, yer sarsıntısı riski nerelerdedir veya uran yangınları riskimiz nerededir, bütün bunlarla ilgilendiren ilin Valisinin ve üniversitelerin koordinasyonunda tam illerde risk tenkis planı gerçekleştirildi. Böylelikle Türkiye’birlikte facia riziko kısıntı planı da gerçekleşti.”

“Devletler dinamik kuruluşları olduğu kadar ayakta kalırlar”

AFAD’ın dünyada yüce bir bünye adına herkes marifetiyle ölçüm edildiğini vurgulayan Aristokrat, şöyle konuştu:

“Vakit Kaybetmeden mikro süresince değil mikro dışında üstelik birçok desteği var. Afganistan’dan Pakistan’a, Lüban’dan Yemen’e, Filistin’e büyüklüğünde yardım fail ve bu şişman milletin, eren milletin mağdur insanlara, mazlum insanlara elini uzatan değişik kuruluşlarımızla bu arada haddinden fazla işlek benzeri kuruluştur. Devletler güçlü kuruluşları olduğu kadar ayakta kalırlar. Türkiye’birlikte doğrusu muhtarlarımızla Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu ayrımsız buyuru çerçevesinde haddinden fazla balaban aynı yolculuk başlattık. Buradan AFAD gönüllerine dahi tıpkı parantez yapmak isterim. AFAD gönüllülerimiz ara sıra bizden önce gidiyorlar. Hem sivil toplum gönüllülerimiz olsun hem bireysel gönüllülerimiz olsun. Ego onlara müteşekkirim. Hem bu dünyaya hem öteki dünyaya hep gelişigüzel zahir aynı travmanın altından kalkınabileceğini, bittabi insanlara koruyucu olunabileceğini şüphesiz bire bir selin ve depremin, afetin açtığı hasarların topyekun giderilebileceğini biz Artvin Arhavi’birlikte, Rize’bile gördük. Giresun Dereli’bile, Antalya Manavgat’ta, Malatya ve Elazığ’da gördük.”

Aristokrat, birçok yerde AFAD gönüllülerinin bu şişman başarısını gördüklerini rapor ederek, “Miktar birlikte 600 bin seviyelerine ulaştı ki bu birlikte çok balaban tıpkı seviyedir. Bu aslında sosyal bir karşılığının olduğunun da genişlik temel değeri adına ortaya konulmalıdır. Ben bu vesileyle öncelikle AFAD gönüllülerimize, muhtarlarımıza, orada gelişigüzel mücahede yaptığım Ilbay bey ilkin kalkmak amacıyla bilcümle arkadaşlarımıza, AFAD Başkanımıza temas birine değişik teşekkür ediyorum.” dedi.

Dünyaya “insanlığı” gösterdiklerini tamlayan Soylu, “Onlar ne büyüklüğünde ‘mış’ üzere yapsa bile biz Bangladeş’ten Afganistan’a büyüklüğünde, Pakistan’daki sere büyüklüğünde dünyaya elini uzatan tıpkı nazik milletiz. İki bin almanak aynı devlet geleneğinin üstelik temsilcileriyiz. İnanıyorum ki dünyaya henüz söyleyeceklerimiz var. Bu söyleyeceklerimizi da bu esenlik medeniyetinin evlatları kendisine bilcümle gelişigüzel diyeceğiz inşallah. Şuraya girişim atmanız, gelmeniz da şişman bir takdire değerdir.” diye konuştu.

2023 hedefi: 1 milyon AFAD gönüllüsü

AFAD Başkanı Yunus Sezer bile mutluluk genelinde 619 bin AFAD gönüllüsü olduğunu belirterek, “Belki acun tarihinde eşine az rastlanır benzeri sayı. Bu üstelik 3 yıllık geçmişi olan ayrımsız cümle üzere adi dünyada kat sayı gösterilecek benzeri suret yerine tarihe birlikte geçebilir. Bugün ayın 17’si, bu 17 bölüm içre 3 bine andıran insanımız AFAD gönüllüsü olmak amacıyla başvurmuş durumda. 2023 hedefimiz sizlerin üstelik katkılarıyla bu arada inşallah 1 milyonu icat etmek. Bunu birlikte güdük sürede yakalayacağımıza eminiz.” diye niteleyerek konuştu.

AFAD gönüllülerinin âdemiyet yerine kocaman tıpkısı gelişim yaptığının altını çizen Sezer, şunları kaydetti:

“Afetselliği efdal olan benzeri ülkede yaşıyoruz ve giderek afetlerle yüz yüze kalabiliyoruz. Hepinize ihtiyacımız var, hepinizin desteğine ihtiyacımız var. Bugün 273 muhtarımız AFAD gönüllüsü oluyor. Bu proje Samsun’dahi başladı, bilcümle Türkiye’de uyguluyoruz. Kırşehir’üstelik devam etti. Üçüncüsünü Trabzon’üstelik yapıyoruz. İstanbul’bile mahalle AFAD timleriyle bu arada mahalle muhtarlarımızı yeniden AFAD gönüllüsü yapıp kıyamet olduğu anda mahallesine ehil çıkmasını bekliyoruz.”

Konuşmaların ardından Trabzon’üstelik gönüllü olan 273 muhtara ve 203 destek AFAD gönüllüsüne AFAD Gönüllüsü kimlik kartları ve sertifikaları ikram edildi.

Törene, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tehlikesiz Aşıkkutlu, İl Inanma Müdürü Uğur Esertürk, AFAD İl Müdürü Ömer Kıratlı, ilçe kaymakamları muhtarlar ve AFAD gönüllüleri katıldı.

Share: