Sinoplu Saffet Ürünü Satıcısı: “Zaman Sattığım Malı Yarın Benzeri Fiyata Almam Olabilir Değil”

MUSTAFA UZ

Sinop’ta saffet ürünü satıcılığı yapan Cemalettin Alemdar, “Kamera geliyor fiyatları soruyor, deterjanları soruyor. ‘Çok fiyatlı ucuza verir misiniz’ diyor. Vermem bağımlı benzer değil zira bindirimli alıyoruz. Zaman sattığım malı erte bir fiyata almam mümkün değil. Para Şişkinliği almış başını gidiyor” dedi. Hüseyin Vazıh ise, “Bundan 2,3 ay ilk almış olduğumuz bir kamyon mal 25 bin liraya doldurmuş olduğumuz dünyalık 1- 1 buçuk ayda 45 bin lira civarında oluyor. Bu bile bizim hava gücümüzü etkiliyor. Bizi etkilediği üzere vatandaşları üstelik etkiliyor” dedi.

Sinop’ta saffet ürünü satıcılığı yapan esnaf, kendilerinin ve vatandaşların alım gücünün düştüğünü belirtti.

“SATIŞLARIMIZ BİZİ KIVANÇLI ETMİYOR”

Günahsızlık ürünleri satıcısı Cemalettin Önder şunları söyledi:

“Kağıt ürünlerinde sunu birkaç yüzdelik 100 zamlar var, farklı malzemelerde da yüzde 50 bindirim var. Güzeşte seneki alışımızla bu seneki alışımız kamera itibarıyla çokça düştü. Müşteri geliyor, fiyatları soruyor, deterjanları soruyor. ‘Çok pahalı ucuza verir misiniz’ diyor. Vermem bağımlı tür değil, zira zamlı alıyoruz. Bugün sattığım malı yarın ayrımsız fiyata almam mümkün değil. Şişkinlik almış başını gidiyor. O nedenle biz birlikte kamera eşit sorduğu devir söyleyeceğimiz fiyattan utanıyoruz. Kamera ‘bu büyüklüğünde dahi değer artışı olmaz’ diyor. Biz bile diyoruz kim, yapacak tıpkısı şeyimiz namevcut. Yaşıt veriyorum geçen yıl 10 liraya sattığımız bardağı demin 15 liraya satıyoruz. Deterjanı diyelim kim, 15 liraya satıyorduk, şu anda 60 liraya satıyoruz. Aldığımız ürünlerde bildirme bir iki yüzdelik 100 artma var. Bunun zarfında nakliyesi var. KDV’si var, kirası, elektriği, suyu var. Tığ birlikte şaşırdık. Satışlarımız bizi memnun etmiyor. Vatandaşın hava gücü düştü. Geçen seneki sattığımız mal henüz fazlaydı, şimdi azaldı çünkü vatandaşın çekicilik gücü namevcut.”

“BUGÜN ALDIĞIMIZI YARIN ALAMIYORUZ”

Hüseyin Görgülü ise şu ifadeleri kullandı:

“Ekonomik olarak şu anda durumlar haddinden fazla elem. Bundan 2,3 kamer önceki almış olduğumuz bir kamyon mal 25 bin liraya doldurmuş olduğumuz mal 1-1 buçuk ayda 45 bin teklik civarında oluyor. Bu da bizim çekicilik gücümüzü etkiliyor. Bizi etkilediği kabilinden vatandaşları da etkiliyor. Yurttaş çokça mağdur durumda. Barışma şartları, yaşam koşulları çok zorluyor. O yüzden dahi elimizden mevrut imkanı vatandaşa yansıtmamak amacıyla, bize de yansımaması üzere vatandaşa havari oluyoruz. Fakat bu nereye kadar devam edecek onu bilemiyoruz. Bugün aldığımızı erte alamıyoruz yurttaş da tıpkısı durumda tığ bile tıpkısı durumdayız. Duraksama ediyoruz. 5 liraya satmış olduğumuz bire bir peçeteden en basitini söylüyorum 7,5 liraya, 10 liraya alıyoruz. Bizde kar koyup üzerine satacağız. Vatandaş 3 kesim alacağına 1 kesim alıyor. Yurttaş kendi bünyesine bakarak hareket ediyor. Esnaf mecburiyet karşısında müşteriye fiyatı yansıtıyor. Yansıttığı ant bile çokça ağırlık durumda kalıyor vatandaş.”

Fon dökümü:

*Cemalettin Önder

*Hüseyin Okumuş

*Detay görüntüler

Share: