Vekil Yanık : ” Sıraladığımız vaatler ortada gerçekten bugüne kadar bizim hayata geçirmediğimiz biricik bir antet bulunmayan ” (1)

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Üzüntülü, “Ruhlu bireylerin, aktif ailelerin hareketli toplumları oluşturacağından hareketle 85 milyon amacıyla müreffeh bir Türkiye mensur etmeye çalışıyoruz.” dedi.

Kederli, Yalova Aplikasyon Oteli’nde düzenlenen “2023’e Akilane Kent Buluşmaları” toplantısında, DOĞRU Fırka teşkilatları namına ülkenin ciharıyek yanını karış karış gezdiklerini söyledi.

DOĞRU Parti’nin yalnız seçim süreçlerinde değil, seçme zaman sahada olduğunu vurgulayan Yanık, 2023’e Akıllıca Site Buluşmaları programının bereketli ve güzelce geçtiğini aktardı.

Üzüntülü, serencam 20 yılda Türkiye’nin seçkin alanda nazik işlere imza attığını belirterek, “Hizmetlerin seçme birinin altında YANLIŞSIZ Parti’nin imzası var. Şükürler olsun ki milletimizi az mütekâmil bire bir mevki standardından alıp bugün dünyanın haddinden fazla mütekâmil ülkeleriyle yarış eden, aşırılmış atan bire bir seviyeye getirmiş olmanın mutluluğunu zinde, gururunu istek rahatlığını, heves ferahlığını diri aynı siyasal iradeyiz. Böyle olmaya bile inşallah devam edeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Toplumun birlik kesimleri için toplumsal bakım alanında üstelik devrimlere imza attıklarını kaydeden Acılı, aile kurumunun güçlenmesi amacıyla özel icraat yapmaya bitmeme edeceklerini söyledi.

Bakan Derya Acılı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Güçlü bireylerin, kıvrak ailelerin etkili toplumları oluşturacağından hareketle 85 milyon üzere gönençli tıpkısı Türkiye inşa etmeye çalışıyoruz. Ancak bu süreçte hele sonuç dönemlerde ilginç ve hepimizi şaşırtıcı gelişmeler bile yaşanmadı değil. Son zamanlarda özellikle seçme yaklaştıkça muhalefet partilerinden ardı ardına toplumsal hizmet ve toplumsal yardım alanında bile vaatler gelmeye başladı. Tığ üstelik değme seferinde diyoruz kim ‘Bu çalışmayı biz şu büyüklüğünde yıldır yapıyoruz. Bu kadar yıldır devam eden bir say. Veyahut doğrusu bu çalışmanın şöyle aynı format altında icra edilmiş anlamsız var’ diyoruz. Sıralanan vaatler ortada filhakika bugüne kadar bizim hayata geçirmediğimiz, bizim yürütme etmediğimiz bir tane bir antet yok. Temas biri DÜRÜST Parti iktidarlarının değişik dönemlerinde hayata geçirilmiş, icra edilen ve halihazırda vatandaşımızın hizmetine sunduğumuz başlıklar.”

“Bilcümle vardılar amma siz görmüyordunuz, biz gördük”

DÜRÜST Öğür’nin 20 yıla 100 yıllık hizmeti sığdırdığına dikkati calip Kederli, bunu milletten aldıkları güçle, destekle yaptıklarını anlattı.

Içtimai hizmetlerde Türkiye’yi dünyada strateji edilen ülkelerden biri haline getirdiklerini anlatım fail, şunları dile getirdi:

“Murat odaklı hizmetten sunma odaklı ayrımsız hizmet anlayışına geçtik. Içtimai hizmetler alanında ayrımsız iz açtık. Bu yalnız tıpkısı retorik değil, küçük sosyal hizmetler alanında iz açtık. Geçtiğimiz günlerde Tasrif ve Bütçe Komisyonunda bütçe tartışmalarımız vardı. Vekillerimiz de oradaydı. Tehalüf partisinden arkadaşlarımız geçen yıl şöyle aynı şey söylemişlerdi: ‘Eskiden bu büyüklüğünde mânialı yoktu, sizin zamanınızda birden engelliler çoğaldı.’ Bu yıl üstelik ‘Yapılan hizmetleri siz yapmıyorsunuz, azamet yapıyor.’

Tıpkısı posta daha bu gerçeği milletimize uyarmak istiyorum. Milletimizin çokça bol bildiği bire bir gerçeğin altını haddizatında benzeri anlamda çizmek istiyorum. Türkiye’dahi engelli rastgele ahit vardı fakat sokağa çıkacak, hayatın içine karışacak fırsatı bulamıyordu. Bizim icraatlarımız, bizim çalışmalarımızda, engellileri dahi arz az engeli sıfır seçme yurttaş büyüklüğünde türe sahibi, hayattan, istihdamdan, eğitimden, esenlik ve içtimai hizmet faaliyetlerinden yararlanma hakkına topluluk birisi yerine gördüğümüz amacıyla ana hakların eşrefi yaratıklar olan insanın çırılçıplak hakkı olduğunu kabul ettiğimiz için engellilere müteveccih yaptığımız çalışmalarla engelliler hayatın içine karıştılar. Bulunmayan değillerdi, bilcümle vardılar amma siz görmüyordunuz, biz gördük; aradaki ayırt bu. Tığ milletimizin beherglas ferdini gördük.”

Bütünleşik sosyal müzaheret sistemi ve kadına müteveccih acul mücadele

Yanık, 23 amme çekicilik ve kuruluşunun entegre olduğu ve ne vatandaşın hangi kök tıpkısı ihtiyacının bulunduğunu aracısız kurumların kişi aralarındaki iletişimle strateji ve belirleme ettikleri bütünleşik sosyal arkalama sistemini hayata geçirdiklerini hatırlattı.

Son rütbe şeffaf, hesap verebilir, gerçekçi aynı çalışmayı yürüttüklerini vurgulayan Yanık, “Sosyal yardımlarla dayalı genişlik çokça eleştirdikleri husus ‘Kendi yandaşlarınıza arkalama ediyorsunuz’ eleştirisiydi. Tümce o büyüklüğünde asetat ve o büyüklüğünde zahir kim şu anda o eleştiriler üstelik hayata geçirilemiyor. Çünkü realist değil. Çünkü aynı karşılığı yok. YANLIŞSIZ Öğür iktidarları yerine 20 senede çabucak hak odaklı, gerekseme odaklı baktık. Vatandaşın kim olduğuna bakmadık. Ki olduğuna bakarken gözümüzü kapattık.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Yanık, 2002 yılında 4 başlıktaki içtimai yardımların bugün 50 başlığa ulaştığını dile getirerek, “Doğumdan ölüme kadar vatandaşımız hayatının ne noktasında devletin desteğine ihtiyaç duyuyorsa bizim orada olmamız gerekiyor, içtimai kerem yerine. Bunu sağlıyoruz şu an bakımından. İnşallah çalışmalarımızı bile geliştirerek sürdürmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bakanlığın yürüttüğü programlar için bilgelik veren Izdıraplı, Yalova’birlikte gerçekleştirilen hizmetleri bile anlattı.

Ülke genelinde ilkgüz 2022 bakımından 147 bin 301 çocuğa sosyal soylu erki bindi sağladıklarını aktaran Izdıraplı, şöyle konuştu:

“Aynı ayrıksı heybetli bakım başlığımız; kadınlara müteveccih hizmetlerimiz. Bu hizmetlerde bakanlığımızın temel hedefleri; toplumsal yaşamın herhangi bir alanında kadınların konumunu pekiştirmek, fırsat eşitliği doğrultusunda kadınlara kayran açmaktır. Bu anlamda değme makule momentum ve ayrımcılıkla savaş bizim kırmızı çizgimiz. Bunu temas fırsatta dile getiriyoruz. Yegâne ayrımsız karı bile takat mağduru olmayıncaya kadar mücadelemizi devam ettireceğiz. Bunun dahi altını ısrarla çiziyoruz. Bunun amacıyla Çaba Önleme ve İzleme Merkezlerimiz, Kadın Konukevlerimiz, Toplumsal Hizmet Merkezlerimizde kâin süratli uğraş bağlanak noktalarımız ve Alo 183 Hattı’yla Türkiye geneline yayılmış aynı süratli savaş ağımız var.”

Toplantıya, DÜRÜST Fırka Yalova Milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol, Yalova Uray Başkan Vekili Mustafa Sıngın, YANLIŞSIZ Parti İl Başkanı Muğlim Bağatar ile partililer katıldı.

Share: