Deniz yolu taşımacılığına destek

Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı’nın Karayoluyla Taşınan Yüklerin Denizyoluna Aktarılmasının Desteklenmesi Için Yönetmeliği Resmi Gazete’dahi yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Serencam yıllarda artan aut tecim hacmi ve rekor facia dış satım, kara yolu tahril kapılarında yoğunluğa illet olurken, bu sıkışıklığı tenkis etmek amacıyla Bakanlık lazım düzenlemeleri yapmaya devam ediyor. Dünyada birçok büyüklük kısa meydanlık bahir taşımacılığını destekliyor.

Düzenleme ile Türkiye limanları ile sair büyüklük limanları ortada Ro-Ro, Ro-Pax gemileriyle ağır ezgi el tahsis etmek için açılacak eskimemiş hatlarda veya mevcut hatların kapasitelerinin yüzde 50 artırılması halinde mevcut hatlarda kullanılacak gemilere bindi verilecek.

Tınlamalı sefer fail Türk bayraklı Ro-Ro gemilerinin donatanlarına geminin kez yaptığı seçme 10 deniz mili için dara birimi başına 2 dolar ifa yapılacak.

Türk bayraklı Ro-Pax gemilerinin donatanlarına ise geminin kere yaptığı her 10 bahir mili üzere angarya birimi (tır, dorse) başına 3 dolar ödenecek.

Henüz güdük mesafelerde (20 bahir mili) şalter haiz gemilerin donatanlarına ise bu destek angarya birimi başına 20 dolar namına uygulanacak.

Yönetmelik kapsamında, mevcut hatları geliştiren söz konusu gemilerin ödemesi müstelzim delalet ve römorkörcülük ücretleri Vekâlet eliyle karşılanacak.

Bakanlıktan alınan bilgilere göre, kara yoluyla taşınan yüklerin deniz yoluna aktarılması ile Türkiye limanlarıyla gayrı büyüklük limanları arasında tınlamalı seferlerin frekansları arttırılarak, ihracatçıların elan kısa zamanda ve daha berduş maliyetlerle ürünlerini irsal etmeleri sağlanacak.

Türk bayrağı altında sefine işletme motivasyon edilerek Türk denizci istihdam edilmesi bile hedefleniyor.

Türkiye ile Endonezya arasındaki Bahir Taşımacılığı Anlaşması’na müsaade

 

Motivasyon ve bindi verileri biricik sistemde toplanıyor

 

Share: