G7 Dışişleri Bakanları: Rusya, nükleer santrallerden derhal çekilmeli

G7 ülkeleri olan Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve İngiltere’nin Dışişleri Bakanları, Rusya’nın Ukrayna’birlikte kâin nükleer santralleri kontrol etmesinin bölgeyi tehlikeye attığını belirtti. Yapılan bağlanmış açıklamada, “Rusya’nın, Zaporijya nükleer santralinin beraberinde Ukrayna’nın uluslararası akseptans görmüş sınırları içindeki tekmil çekirdeksel tesislerin cümle kontrolünü derhal yasal sahibi Ukrayna’ya düşüncesiz vermesini istek ediyoruz. Zaporijya çekirdeksel santralini işleten Ukraynalı personel, görevlerini gözdağı yahut kalın olmadan adına getirebilmelidir. Bölgeyi tehlikeye sokan, Rusya’nın santralci üzerindeki sürekli kontrolüdür” denildi.

IAEA’EVET DESTEK YİNELENDİ

Öte yandan açıklamada, Mürekkep Milel’e (BM) mecbur Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na (IAEA) kül destek verildiği birlikte yinelendi. G7 bakanlarının açıklaması şöyle devam etti:

“IAEA’ya cemi ve sonsuz desteğimizi yineliyoruz. IAEA personeli, Ukrayna’daki cemi çekirdeksel tesislere emin ve boş benzeri şekilde erişebilmeli, bu tesislerin işletilmesinden mesul Ukraynalı personelle aracısız ve müdahale olmaksızın iletişim kurabilmelidir.”

NELER OLMUŞTU?

Zaporijya nükleer santrale yakın noktada düzenlenen saldırı sonucu santralci hasar gördü. Saldırının arkası sıra Ukrayna, Rusya’yı suçlarken, Rusya ise Ukrayna’yı suçladı. IAEA Genel Direktörü Rafael Mariano Grossi söz konusu saldırının hem Ukrayna hem bile çevresindeki birçok ülkeyi tehlikeye attığını ve bu forma saldırılardan kaçınılması gerektiğini vurgulamıştı. Grossi antrparantez bölgeye IAEA’dan ekip gönderilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Guterres’ten çekirdeksel silahlara eş ülkelere: İlk kullanan olmayın

 

İran Dışişleri Bakanı ile Guterres nükleer müzakereleri ve Gazze’yi görüştü

 

UAEA’dan Zaporijya Çekirdeksel Santrali için ‘felaket’ uyarısı

 

Share: