Muallel asırlık kayak takımına gözü kabil bakıyorlar

– Natamam yüzyıllık ski takımına gözü gibi bakıyorlar

GÜMÜŞHANE – Türkiye ve dünyada kayağın efsane ve simge isimlerinden “Dağların delisi” lakaplı Gümüşhaneli Utkulu Demirhan’ın Zigana Dağında kullandığı sakat asırlık kayak takımı Gümüşkayak Kayak Merkezinde sergileniyor.

Gümüşhane’da 12 yaşında başladığı kayak sporunda 21 sene gece gündüz Türkiye Şampiyonu olan, 119 kez milli formayı giyerek Türk spor tarihinde kırılması baskı benzeri rekora imza atan, şita olimpiyatlarında Türkiye’yi temaşa fail, çokça sayıda kayakçı yetiştiren Muzaffer Demirhan’ın adının saha aldığı pistin bulunduğu Torul ilçesi sınırlarında 2 bin 100 metre rakımdaki Zigana Gümüşkayak Ski Merkezinde sergilenen nakıs yüzyıllık kayaklar bağ çekiyor.

Tesisin girişinde bulunan kabul töreni bölümüne engel görmemesi üzere sabitlenen 2 metre 13 santim uzunluğundaki kayak takımına kasılma sahipleri yıllardır gözü kadar bakıyor. 2022 yılında 74 yaşında memat fail Demirhan’ın kullandığı ve ahşaptan yapılan 2 koşa ski takımı kalık asrı aşan süredir önce günkü gibi duruyor.

Adı Düzlük Larousse’dahi yayımlanan önce Türk sportmen olan ve dünyada 4 kış olimpiyatına katılan ender sporculardan birisi olan Demirhan’ın yetiştirdiği çokça sayıda kayakçı ile Türkiye’da ski sporunun gelişmesine büyük yardım sağladığını kaydeden yapı sahibi Mehmet Eroğlu, “Muzaffer Demirhan bu dağlarda ve Türkiye genelinde kayağa dilek vermiş bire bir abimiz. Bu kayaklar onların yıllar önceki kullandığı kayaklar. Bizim çocukluk dönemlerinde balya geldiği amacıyla 75-76’lı yıllardan gelmesi gerekir. O kayakları biz burada tarihi işaret üzere saklıyoruz. Burada bire bir anısı adına dursun diyerek bağladık ki kırılmasın, çalınmasın” dedi.

Bu kayaklarla Utkulu Demirhan’ın Uludağ’da ve Türkiye’nin evvel kayak merkezlerinden birisi olan Zigana’dahi kaydığını rapor fail Eroğlu, “Ski doğrusu rastgele yerde yoktu o zamanlar. Acun yarışlarına falanca birlikte katıldı Muzaffer Demirhan. Çocukları da tıpkısı şekilde balaban kayakçılardı. Gümüşhane’dahi ilk ski sporcularından ve kayağı Türkiye geneline önce yayanlardan birisi” diye niteleyerek konuştu.

Tesisteki kayağın çokça sakat olduğunu ve ayrı ayrı bire bir malzemeden yapıldığını dile getiren Eroğlu, “Bu kayağın bugüne gelmesinin bile çokça nazik ayrımsız önemi var. Bunlarla dağlarda yürüyüş yapılıp öyle kayardılar. Bunların tıpkısı özelliği bile o. Kullanılmamış kayaklara benzemiyor. Eskimemiş kayaklardan hem mufassal hem daha bile ince ve ahşap. Bu büyüklüğünde dayanmasının sebebi de özel tıpkısı ağaçtan yapılmış olması” ifadelerini kullandı.

Share: