Tedaviyle sağlığına mülaki zooloji stajyerlerin sevgisiyle emanet bağlanıyor

Siirt Üniversitesi (SİÜ) Veteriner Fakültesi Efsanevi Hastanesinde tedaviyle sağlığına kavuşan hayvanat stajyer öğrencilerin sevgisiyle de dirilik tutunuyor.

Hastalanan sahipli hayvanlar ile mütenevvi nedenlerle tabii hayat alanlarında yaralanan, zehirlenen, tutkun ve yardıma kadın melez hayvanlarına SİÜ Hayvan Hastanesi’nde alanında ehlihibre baytar hekimlerce otama ve rehabilitasyon hizmeti sunuluyor.

SİÜ Baytar Fakültesinde öğrenim gören 4. ve 5. sınıf öğrencileri stajlarını fakülte bünyesindeki hayvan hastanesinde yaparak mesleğe hazırlanıyor.

Hayvan hastanesinde bu yıl staj yapan 30 öğrenci, Siirt ve kasaba illerden hastaneye getirilen sahipli ve sahipsiz pisik ve kapik ile değişik türden kuşların tedavisine ve rehabilitasyonunda ehlivukuf baytar hekimlere bindi oluyor.

Öğrenciler kardeş kardeş bağlandıkları hayvanların iyileşmesi üzere onlara şefkat gösteriyor.

“Hastaların tanı, otama ve operasyonlarına koruyucu oluyorlar”

SİÜ Hayvan Hastanesi Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Ulvi Gülaydın, AA muhabirine, 5 sene geçmiş faaliyete giren hastanede hayvanların kişileştirme ve tedavisinin başarıyla sürdürüldüğünü söyledi.

Yaz döneminde fakültede okuyan 4. ve 5. dershane öğrencilerin stajlarını hastanede yaptığını ifade fail Gülaydın, “Hastaların tanılama, otama ve operasyonlarına koruyucu oluyorlar. Öğrenciler da cerrahi operasyonlara giriyor. Siirt’in yanında Diyarbakır, Mardin ve Bitlis kabilinden çevre illerden birlikte hasta alıyoruz. Bu hastalarımız genellikle gidiş geliş kazasından kaynaklı yaralanmalar. Onun dışında birçok tanıya ve tedaviye gerekseme olan hasta geliyor. Siirt ve Kurtalan belediyeleri ile protokolümüz var. Sokak hayvanlarının temas makule teşhis ve tedavisine karşılık veriyoruz.” dedi.

Gülaydın, çıkmaz hayvanları ve sair canlılar amacıyla duyarlılık çağrısında bulunarak, herkesten başlık ve cam önlerine bire bir cilt akarsu ve abla bırakmalarını beklediklerini belirtti.

“En cesim tedavi sevgi”

Stajyer öğrencilerden Narincan Güdücü, staj için Siirt Üniversitesi Efsanevi Hastanesi’ni yeğleme ettiğini, arkadaşlarıyla yaz ayını hayvanlarla bire bir arada geçirdiklerini söyledi.

Çoban, daima hayvanlarla ilgilendiklerini rapor ederek, medikal tedavi ve cerrahi operasyonlara bindi verdiklerini belirtti.

Güdücü, “Hayvanlara yem veriyor, akarsu içiriyoruz. Onları gezdiriyoruz. Baziçe oynatarak iyileşmelerine koruyucu oluyoruz. Yer yetişkin otama banko sadakat. Oldukça sadakat vererek, baziçe oynatarak onlara bekledikleri ilgiyi gösteriyoruz. Hastalanmış hayvanları iyileştirerek mutlu oluyoruz.” diye konuştu.

“Efsanevi sevgisi olmasa bu iz yapılmaz”

Müzzemil Hattap Soysal, hastanede tedavisi süren hayvanlarla yakından ilgilendiklerini anlattı.

Bu meslek üzere hayvan sevgisinin önemine değinen Soysal, “Efsanevi sevgisi olmasa bu patika yapılmaz. Hep hastalarımıza sahipli yahut sahipsiz on paralık fark etmez elimizden mevrut sunu bol tedaviyi uyguluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Emine Sönmez üstelik hastaneye getirilen hayvanları sağlığına kavuşturmanın kendilerini mutlu ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Hayvanlar rahatsızlıklarında insanlar üzere bunu dile getiremiyorlar. Mecburen bizim anlamamız gerekiyor. Bağırıyorlar, dokunaklı çekiyorlar. Onların dile getiremediği şeyleri fark etmek iyicene aynı his.”

Muhammed Elhafız ise Siirt Üniversitesinde okuduğunu, üniversite bünyesinde bakım veren hastanede staj yapmaktan memnun olduğunu dile getirdi.Share: